Biyometrik sistem olarak hayatımızın içinde yer alan yüz tanıma sistemleri ile kişinin fiziksel özellikleri anında araştırılmakta ve güvenlik açısından tedbirler alınmaktadır. Yüz tanıma sistemleri geniş bir alana yayılmış ve bu sayede güvenlik açıkları kapatılmaya çalışılmıştır. Tıpkı parmak izi gibi yüz tanıma sisteminde de kişilerin farklı yüz yapıları kolaylıkla teşhis edilebilmektedir.

Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır?

Yüz tanıma sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için video ve termal görüntüleme tekniklerinin kullanılması gerekir. Video ile yüzün belli alan görüntüleri alınır ve yüzün fotoğrafı çekilerek sisteme kaydedilir. Bu fotoğraf çekildiğinde sistem yüzün ayırt edici tüm özelliklerini hafızasında tutar. Yüz tanıma sisteminde kullanılan termal kamera ise yüzün altında oluşan kan akışını analiz ederek kişinin belirleyici özelliğine göre kod oluşturur ve bu şekilde kişinin kimlik bilgileri de girilerek işlem tamamlanmış olur.

Yüz tanıma sistemleri herhangi bir cerrahi operasyonun geçirilmesinde dahi çalışır. Ancak yüz doğrulama sistemi çalışırken karar verilmesi zorlaşır. Karanlıktan etkilenmeyen termal kameralar yüz tanıma programında oldukça etkin şekilde çalışmaktadır.

Yüz tanıma sistemleri nerelerde kullanılır?

En çok kullanıldığı alanlar içinde özellikle güvenlik birimleridir. Suçlu ve terörist taramalarında oldukça sık kullanılır. Son zamanlarda kimlik, sürücü belgesi ve pasaportlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Bunların yanında güvenlik alanlarında personelin giriş çıkışlarını tespit etmek için kullanılmaktadır. Bu sayede özellikle güvenlik şirketleri personelin kontrol edilmesinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bariyer veya turnike olan bölgelerde kişilerin yüz analizleri yapılarak giriş çıkışı engelli olan kişileri tanımada oldukça güvenli ve yararlı bir sistemdir.

Eğer siz de yüz tanıma sistemlerinden yararlanmak ve firmamız Uzser Güvenlik kalitesi ve profesyonelliğinden faydalanmak istediğinizde bize bir telefon kadar yakınsınız. Yapmanız gereken tek şey sitemizde bulunan telefon numaralarından istediğiniz zaman bizlere ulaşmak.


Parmak İzi Sistemi

Günümüzde güvenlik oldukça önemli bir durum haline gelmiştir. Buna göre de hemen her kurum ve kuruluşlar, insanlar güvenliklerine oldukça önem vermekte ve bunun için birçok yöntemler denemektedir. Bu yöntemlerin içinde ise parmak izi sistemleri oldukça önemlidir.

Teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde alışılagelmiş güvenlik sistemleri yerini son sistem programlarla çalışan güvenlik sistemlerine bırakmıştır. Parmak izi sistemleri ise gelinen güvenlik açığını en iyi kapatan sistemlerden biridir.

Parmak İzi Sistemi nedir?

Parmaklarımız oldukça gelişmiş bir sistem içinde çalışır. Deri üzerinde oluşan kabarcık şeklindeki çizgiler her insan yapısında farklıdır ve kişinin kimliğini içinde saklar. Bu parmak izi sayesinde her türlü kriminal durum çözülebilmektedir. Soygunlar özellikle alınan bu parmak izi sayesinde suçluların peşine düşülmesini sağlar.

Parmak izi sistemi de bu doğrultuda çalışan ve kişinin kimliğini oluşturan ve giriş yaptığı bölüme kolaylıkla girmesini sağlayan bir bütünün parçasıdır. Günümüzde artık sadece güvenlik anlamında değil özellikle bankaların bankamatik sistemlerinde de parmak izi sistemi oldukça önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Kişiler bu sayede herhangi bir banka kartı kullanmadan sadece parmak izi sayesinde banka işlemlerini bankamatiklerden kolaylıkla halledebilmektedirler.

Parmak izi sistemi nerelerde kullanılır?

Parmak izi sistemi oldukça geniş bir alanda kullanılmaya başlandı. Özellikle, fabrika ve depolar, bankamatikler, karakollar, oteller, havaalanları, girilmesi bazı kişilere hak görülmüş yerler parmak izi sisteminin kullanıldığı yerlerdir.

Kaç çeşit parmak izi sistemi vardır ve faydaları nelerdir?

Parmak izi sistemleri “optik parmak izi okuma”, “ultrasonik parmak izi okuma” ve “kapasitif parmak izi okuma” olmak üzere üç çeşittir. Parmak içi sisteminin avantajları oldukça fazladır. Bu avantajların içinde herhangi bir kayıp yaşanmaması sayılabilir. Kişilerin kaybetmesi, unutması, çaldırması ya da bozulması gibi bir durumla karşılaşmazlar. Hızlı işleyen bir sistemdir. Herhangi bir başka aparat ya da kart kullanımına ihtiyaç olmadan direk kişilerin parmak izi ile çalışan bir sistemdir. Kişilerin parmak izi alındıktan sonra giriş yapacakları bölgeye tanıtılarak herhangi bir aparat kullanmadan direk parmak izi ile giriş çıkışlarının sağlanması kişiye hem zaman kazandırır hem de herhangi bir problemle karşılaşılmaz. İstenilen yere kolaylıkla yerleştirilen bir sistemdir.

Uzser Güvenlik olarak her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğumuz kuruluşumuzda kalite ve profesyonel çalışma sistemi ile her zaman müşterimizin isteklerini yerine getirmeyi amaçladık. Bizimle çalışmak istediğiniz zaman tek yapmanız gereken sitemizden bize ulaşmaktır.