Ip kameralar görüntüleri dijital bilgiye çeviren ve bağlı oldukları ağ ortamı yardımıyla yetkilendirilmiş kullanıcıların lokal ağ yada internet üzerinden bunlara ulaşmalarını sağlayan kameralardır. Kendi IP numaraları vardır. Üzerlerindeki yazılımla tıpkı bir web sunucusu gibi hareket ederler. Programlanabilme, görüntü depolayabilme, alarm yönetimi, hareket algılama gibi birçok özellikle donatılmışlardır. Ip kameraların herhangi bir bilgisayara bağlı olmaları gerekmez. Ağdaki router, switch yada huba bağlı olması yeterlidir.

IP Kameralar lens ve bileşenleri ışık ve farklı dalga boylarından oluşan görüntüyü yakalar ve elektrik sinyaline çevirir. Bu sinyaller analog formdan dijital forma çevrilir ve sıkıştırılarak ip networkü üzerine gönderilir.

Lens görüntü sensörlerine fokuslama yapar , bundan önce optik filtre yardımıyla Infrared ışıkları süzülür ve renklerin doğru algılanması sağlanır. Görüntü sensörü (cmos/ccd) görüntüyü ışık bilgisi haline çevirir ve bunlar elektrik sinyallerine çevrilir ki artık ağ ortamına iletilecektir. Görüntü artık çoğumuzun data diye tabir ettiği veri biçimine çevrilmiştir. (klasik 1 ler ve 0 lar dan oluşan binary sayı sistemi ile ifade edilen veriler).

IP Kamera Nasıl Çalışır?

Analog CCTV kameralardan farklı olarak her türlü network ortamına adapte edilebilen IP Kamera herhangi bir donanıma gerek duymadan elde ettiği görüntüleri ağınızda belirlenen noktaya dijital olarak ulaştırabilmektedir. Bu işleyişi sağlarken kamera lensten aldığı görüntüyü dijital olarak dönüştürerek işlemcisine ve oradan da işletim sistemi sayesinde uzak erişim noktalarına Internet Protokolünü kullanarak MPEG4 formatında görüntü ve ses olarak anında transfer etmektedir.

Bu transferi sağlamanız içinse IP Kameranızı sadece mevcut bir yerel network ağına bağlamanız yeterlidir. IP protokol tabanları ile çalışan IP Kamera bağlı bulunduğu mekanın görüntüsünü eş zamanlı olarak mevcut yerel network veya Internet ağınıza transfer ederek mevcut bulunduğunuz ortama çeşitli yöntemlerle görüntünüzü transfer edebilecektir

IP Kamera mini-kompakt bir yapıya sahip network görüntü iletişim kamerasıdır. Yerel network iletişim ağından ve mevcut bilgisayarlardan başka ekstra ekipman ihtiyaçlarına gerek duymadan çalışabilir. IP Kameranın içerisine işlemcisi ve işletim yazılımları bulunan micro sistem entegre edilmiştir. IP Kamerada sesleri istediğiniz yerden duyabilmeniz için bir mikrofon standart olarak sunulmaktadır. Ayrıca herhangi bir mikrofonu bağlayarak, kameraların uzaklığına bağlı kalmadan istediğiniz noktadaki önemli ortamların seslerini daha net duyabilir, kayıt edebilirsiniz.

IP Kamera kablolu network’e CAT5-CAT6 kablo ve RJ45 kablo ucu ile, kablosuz networke ise mevcut wireless yapısı ile eşleştirilerek kolaylıkla şifre doğrulaması yaparak bağlanabilmektedir. Wireless özelliği olmayan bir IP Kamera rahatlıkla bir wireless router ile kablosuz yapıya geçirilebilir.

IP Kamera Türleri

IP kameralar açık ve kapalı alanlar için olsa bile; sabit, sabit kubbe, gizli, PTZ ve termal kameralar olarak sınıflandırılabilir.Bu türler için de ptz ve termal kameralar ile ilgi kısa açıklama aşağıdaki gibidir.

PTZ Kamera

Pan,tilt,zoom özelliklerine sahiptir.Komutlar network kablosu üzerinden gönderilir. Canlı izlemelerde genellikle kişi, nesneyi takip ve yakından inceleme için kullanılır.İnsansız operasyonlarda farklı alanları incelemek için belirlenen senaryoya göre de kullanılır. Bir ptz kamera da bulunabilecek özellikler ana hatlarıyla : Maskeleme, flip, önceden belirlenmiş senaryoya göre konumlama (bekçi tur), tur kaydı, autotracking, aktif gate keeper, elektronik ve elektronik görüntü sabitlemedir.

Termal Ip Kameralar

Nesnelerden yayılan ısıya göre görüntü oluşturmak üzere yapılandırılmışlardır.Tam karanlık ,gölgeli ve duman tozlu gibi koşullarda insanları, nesneleri ve olayları tespit etmek için idealdirler. Işıklandırmaya gerek yoktur. Öncelikle, kapalı yerlerde iş saatinden sonraki zamanlarda şüpheli faaliyetleri kontrol etmek ve yangın gibi acil durumlar da hudut karakollarında ,havaalanları, ceza evleri ve boru hatları gibi yerlerde kullanıma uygundurlar.